Gorące pole walki

Patronat Misyjny Katarzyna Jawor-kopia-1Krótka nota posługi misyjnej w Peru świeckiej misjonarki Anny Katarzyny Jawor.

Pan Bóg w 2010 zaprosił mnie do posługi misyjnej w Ameryce Południowej, do Peru, a dokładnie do stolicy Peru - Limy, na jej południowe obrzeża, do Diecezji Lurín. Jako jedyna misjonarka świecka staram się docierać do najbardziej potrzebujących pomocy.

Diecezję tę zamieszkują ponad 3 mil. mieszkańców, którym posługuje ok.55 kapłanów (parafie liczą od 25- do nawet 100 tys. mieszkańców, a obsługuje je na ogół jeden kapłan),dlatego od początku pragnęłam docierać z Dobrą Nowiną i nadzieją tam, gdzie ludzie spragnieni Boga – nie znają go lub nie praktykują życia sakramentalnego. Przy ponad 200 oficjalnie zarejestrowanych i działających w tym kraju grupach wyznaniowych i sektach - jest to gorące pole walki!

Początkowo pomagałam w dwóch Domach Dziecka, pracując z sierotami i dziećmi z rodzin patologicznych i żyjących w skrajnej nędzy. Później zaczęłam odwiedzać ludzi mieszkających w slamsach (poznając dramatyczne realia ich życia i szukając sposobów by im zaradzić).

Od stycznia 2014 moim głównym zajęciem było prowadzenie (zarządzanie, ekonomia, logistyka, marketing) Diecezjalnego Domu Rekolekcyjnego „Sagrada Familia” (im. Św. Rodziny) w Lurín. Tu co weekend odbywają się rekolekcje weekendowe dla młodzieży i dorosłych z całej diecezji, w których uczestniczy nawet do 100 osób. Oprócz tego –w ciągu tygodnia- organizowane są dni skupienia, warsztaty, adoracje i msze św.. Od marca –za zgodą ks. Biskupa Carlosa Garcia- powołana została do życia szkoła biblijna. Za rekolekcje jestem odpowiedzialna ja wraz z ks. Julio Alonso Ampauero, misjonarzem z Toledo w Hiszpanii.

Zawsze grupą szczególną tych działań są ubodzy, nierzadko nawet osoby żyjące na ulicy… Od trzech lat –z inicjatywy młodzieży– regularnie organizujemy nocne czuwania „dla życia i rodziny”, gdyż w Peru ogromnym problemem jest aborcja!

Także w Domu Rekolekcyjnym, w ramach ewangelizacji zaczęliśmy wydawać małe książki, ze świadectwami, modlitwami, oraz przybliżające Słowo Boże. Rozprowadzamy je za darmo lub po kosztach wydruku – zajmowałam się przygotowaniem do druku i promocją ponad 20 tytułów.

Każdy moment „wolnego czasu” (takie słowo jest mi w ogole nieznane od początku mojej pracy misyjnej !!) poświęcam ubogim mieszkańcom Domu „Sembrando Esperanza” (tzn.  Siejąc Nadzieję) - został on założony przed trzema laty by dać „namiastkę domu” chorym na gruźlicę, aids i innym chorym, których nie chcą przyjąć szpitale (często na ich ciężki stan zdrowia), a którzy żyją w ekstremalnym ubóstwie na ulicy…. Dom zaczął swą działalność od kilku chorych, obecnie z trudem mieści 120 osób; szukamy więc terenu i środków, by z czasem móc wybudować większe lokum dla tych ubogich.

Od samego początku staram się regularnie odwiedzać polskich więźniów: żyją w peruwiańskich więzieniach z dala od kraju i rodziny, nierzadko w nieludzkich warunkach...

Od kilku tygodni 2018 poświęcam mój czas dzieciom z rodzin dysfunkcyjnych w Domu Dziecka Jana Pawła Wielkiego w Lurin, równocześnie wspierając dwa mniejsze domy dziecka Diecezji Lurin (Caritas Felices i Casa Vida) oraz kontynuując wizyty i niosąc pomoc chorym w domu Sembrando Esperanza.

Anna Katarzyna Jawor, Lurin,  10.12.2018

W obronie życia cz 1