Patronat Misyjny
Kolędnicy Misyjni
Młodzieżowy Wolontariat Misyjny
Audycje radiowe

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

Doświadczenie Misyjne
Nowości wydawnicze
Animacja Misyjna
Adopcja Misyjna
Multimedia
Kongresy Misyjne Dzieci
Formacja Misyjna
Papieskie Dzieła Misyjne
Licznik odwiedzin
Dzisiaj1
Ilość wejść na stronę84001

Gorące pole walki

Patronat Misyjny Katarzyna Jawor-kopia-1Krótka nota posługi misyjnej w Peru świeckiej misjonarki Anny Katarzyny Jawor.

 

Pan Bóg w 2010 zaprosił mnie do posługi misyjnej w Ameryce Południowej, do Peru, a dokładnie do stolicy Peru - Limy, na jej południowe obrzeża, do Diecezji Lurín. Jako jedyna misjonarka świecka staram się docierać do najbardziej potrzebujących pomocy.

 

Diecezję tę zamieszkują ponad 3 mil. mieszkańców, którym posługuje ok.55 kapłanów (parafie liczą od 25- do nawet 100 tys. mieszkańców, a obsługuje je na ogół jeden kapłan),dlatego od początku pragnęłam docierać z Dobrą Nowiną i nadzieją tam, gdzie ludzie spragnieni Boga – nie znają go lub nie praktykują życia sakramentalnego. Przy ponad 200 oficjalnie zarejestrowanych i działających w tym kraju grupach wyznaniowych i sektach - jest to gorące pole walki!

 

Początkowo pomagałam w dwóch Domach Dziecka, pracując z sierotami i dziećmi z rodzin patologicznych i żyjących w skrajnej nędzy. Później zaczęłam odwiedzać ludzi mieszkających w slamsach (poznając dramatyczne realia ich życia i szukając sposobów by im zaradzić).

 

Od stycznia 2014 moim głównym zajęciem było prowadzenie (zarządzanie, ekonomia, logistyka, marketing) Diecezjalnego Domu Rekolekcyjnego „Sagrada Familia” (im. Św. Rodziny) w Lurín. Tu co weekend odbywają się rekolekcje weekendowe dla młodzieży i dorosłych z całej diecezji, w których uczestniczy nawet do 100 osób. Oprócz tego –w ciągu tygodnia- organizowane są dni skupienia, warsztaty, adoracje i msze św.. Od marca –za zgodą ks. Biskupa Carlosa Garcia- powołana została do życia szkoła biblijna. Za rekolekcje jestem odpowiedzialna ja wraz z ks. Julio Alonso Ampauero, misjonarzem z Toledo w Hiszpanii.

Zawsze grupą szczególną tych działań są ubodzy, nierzadko nawet osoby żyjące na ulicy… Od trzech lat –z inicjatywy młodzieży– regularnie organizujemy nocne czuwania „dla życia i rodziny”, gdyż w Peru ogromnym problemem jest aborcja!

Także w Domu Rekolekcyjnym, w ramach ewangelizacji zaczęliśmy wydawać małe książki, ze świadectwami, modlitwami, oraz przybliżające Słowo Boże. Rozprowadzamy je za darmo lub po kosztach wydruku – zajmowałam się przygotowaniem do druku i promocją ponad 20 tytułów.

 

Każdy moment „wolnego czasu” (takie słowo jest mi w ogole nieznane od początku mojej pracy misyjnej !!) poświęcam ubogim mieszkańcom Domu „Sembrando Esperanza” (tzn.  Siejąc Nadzieję) - został on założony przed trzema laty by dać „namiastkę domu” chorym na gruźlicę, aids i innym chorym, których nie chcą przyjąć szpitale (często na ich ciężki stan zdrowia), a którzy żyją w ekstremalnym ubóstwie na ulicy…. Dom zaczął swą działalność od kilku chorych, obecnie z trudem mieści 120 osób; szukamy więc terenu i środków, by z czasem móc wybudować większe lokum dla tych ubogich.

 

Od samego początku staram się regularnie odwiedzać polskich więźniów: żyją w peruwiańskich więzieniach z dala od kraju i rodziny, nierzadko w nieludzkich warunkach...

 

Od kilku tygodni 2018 poświęcam mój czas dzieciom z rodzin dysfunkcyjnych w Domu Dziecka Jana Pawła Wielkiego w Lurin, równocześnie wspierając dwa mniejsze domy dziecka Diecezji Lurin (Caritas Felices i Casa Vida) oraz kontynuując wizyty i niosąc pomoc chorym w domu Sembrando Esperanza.

 

 Anna Katarzyna Jawor, Lurin,  10.12.2018


W obronie życia cz 1

W obronie życia cz 2

W obronie życia cz 3