Patronat Misyjny
Kolędnicy Misyjni
Młodzieżowy Wolontariat Misyjny
Audycje radiowe

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Powered by RS Web Solutions

Doświadczenie Misyjne
Nowości wydawnicze
Animacja Misyjna
Adopcja Misyjna
Multimedia
Kongresy Misyjne Dzieci
Formacja Misyjna
Papieskie Dzieła Misyjne
Licznik odwiedzin
Dzisiaj11
Ilość wejść na stronę49322

Konkurs Mój szkolny kolega z misji

thumb buero 21 

szkolny kolega

ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W XIII EDYCJI OGÓLNOPOLSKIEGO 
KONKURSU MISYJNEGO „MÓJ SZKOLNY KOLEGA Z MISJI"


 

Drodzy Uczniowie i Nauczyciele szkół podstawowych i gimnazjalnych,
wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2013/14 rusza kolejna edycja Ogólnopolskiego Konkursu Misyjnego organizowanego przez Dzieło Pomocy „Ad Gentes" Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

Tegoroczne hasło XIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Misyjnego „Mój Szkolny Kolega z Misji" brzmi: „Kto wierzy, nie jest nigdy sam”. Ten szczególny program edukacyjny, zainicjowany we wrześniu 2001 r. wraz z CODN w Warszawie, zyskał uznanie MEN.

O patronat honorowy nad Konkursem poprosiliśmy Panią Minister Krystynę Szumilas, J. E. Ks. Biskupa Jerzego Mazura, Przewodniczącego KEP ds. Misji oraz J. E. Ks. Arcybiskupa Celestino Migliore, Nuncjusza Apostolskiego.

Konkurs z roku na rok zyskuje coraz większą popularność, ponieważ jego cele łączą w sobie uniwersalne wartości humanistyczne oraz religijne.

Celem Konkursu jest kształtowanie wrażliwości polskich dzieci i młodzieży na los ich rówieśników w krajach misyjnych. Udział w Konkursie ma być gestem solidarności i jedności z potrzebującymi. Chcemy zainteresować dzieci i młodzież pracą misjonarzy i misjonarek. Wierzymy, że poprzez propagowanie takich wartości, jak bezinteresowna pomoc, współczucie, szacunek pomagamy otwierać się na drugiego człowieka i inne kultury.


W dotychczasowych edycjach Konkursu wzięło udział kilka tysięcy uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów. Organizatorzy otrzymali kilkanaście tysięcy prac w kategoriach: plastycznej, literackiej, informatycznej, muzycznej, charytatywnej, scenariuszy lekcyjnych. Prace wskazują na niezwykłą wyobraźnię i wrażliwość uczniów oraz znajomość problemów, jakimi żyją ich rówieśnicy na innych kontynentach. Konkurs pozwolił dzieciom z Polski nawiązać kontakt i współpracę z rówieśnikami w krajach, gdzie pracują polscy misjonarze.

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w ubiegłorocznej edycji Konkursu, którego finał odbył się 1 czerwca w Sokołowie Podlaskim.

Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w XIII edycji Konkursu. Proponujemy kategorie: literacką, plastyczną, charytatywną, muzyczną oraz scenariusz lekcji.

Szczegółowe informacje (regulamin, zasady, kryteria oceny, zasady zgłoszenia, terminy) na bieżąco umieszczane są na stronie www.adgentes.misje.pl Zapytania należy kierować na adres  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

Dla laureatów i zwycięzców Konkursu przewidziane zostały atrakcyjne nagrody. Życzymy powodzenia!


Łączę wyrazy szacunku

Ks. dr Zbigniew SobolewskiDyrektor Dzieła Pomocy „Ad Gentes”

  

I. Organizator konkursu:
Dzieło Pomocy „Ad Gentes” w Warszawie,
ul. Byszewska 1
03-729 WARSZAWA 4 skr. poczt. 112
Tel. (22) 743-95-24; fax: (22) 743-95-27
www.adgentes.misje.pl lub www.misje.pl
II. Patronat honorowy konkursu:
Pani Krystyna Szumilas, Minister Edukacji Narodowej
Abp Celestino Migliore, Nuncjusz Apostolski w Polsce
Bp Jerzy Mazur, przewodniczący Komisji ds. Misji Konferencji Episkopatu Polski
III. Cele konkursu:
Celem konkursu jest rozbudzenie wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjum zainteresowania misjami prowadzonymi przez polskich misjonarzy na wszystkich kontynentach. Ma kształtować postawę solidarności z rówieśnikami żyjącymi w krajach misyjnych, zachęcając do poznania ich kultury, obyczajów, sytuacji społecznej i politycznej oraz warunków bytowych. Kategoria charytatywna konkursu służy rozbudzeniu przedsiębiorczości oraz kształtowaniu ducha współpracy celem wsparcia projektów edukacyjnych na misjach. W tym roku uczniowie będą pozyskiwali środki na kontynuację budowy przedszkola w Kolwezi (Demokratyczna republika Kongo).
Konkurs służy pogłębieniu wiedzy o życiu na innych kontynentach, kształtowaniu postaw tolerancji, solidarności oraz rozbudzaniu wrażliwości na sytuację rówieśników w najuboższych krajach świata. Ma integrować uczniów wokół idei otwartości na różnorodne kultury i religie.
Szczegółowy Regulamin oraz informacje na temat XIII edycji konkursu znajdują się na stronach: www.adgentes.misje.pl lub www.misje.pl
IV. Temat XIII edycji konkursu: „Kto wierzy, nie jest nigdy sam”
Temat tegorocznej edycji konkursu nawiązuje do słów Benedykta XVI, przywołanych przez papieża Franciszka w encyklice „Lumen fidei” (nr 39). Zwraca uwagę na wspólnotowy wymiar chrześcijaństwa. Wiara otwiera na ludzi innych ras, kultur, religii. Rozbudza poczucie braterstwa i solidarności, uczy odpowiedzialności jednych za drugich oraz zgodnego współdziałania dla dobra wspólnego. Poznając trudną sytuację swoich rówieśników w krajach misyjnych, uczniowie mogą włączyć się we współpracę z misjonarzami oraz wyzwolić inicjatywę mającą na celu wsparcie realizowanych przez nich projektów. Organizatorzy konkursu chcą, by uczniowie pogłębili nie tylko wiedzę o misjach, ale dostrzegli sposoby, w jakie mogą okazać swoim rówieśnikom solidarność i pomoc.
Przystępując do konkursu uczniowie mają za zadanie ukazać wspólnotowy wymiar wiary, bogactwo kultur w jakich są prowadzone misje, a przede wszystkim wydobyć takie wartości, jak miłość braterska, solidarność z najuboższymi społecznościami.


V. Czas trwania konkursu:
Konkurs zostanie ogłoszony 1 września 2013 r. Możliwość zgłoszenia uczestnictwa on line do dn. 31 grudnia 2013 r. na formularzu dostępnym na stronie www.adgentes.misje.pl lub www.misje.pl.
Przesłanie prac do dnia 31 marca2014 r. Wyniki konkursu zostaną podane pod koniec maja.
VI. Etapy konkursu:
Etap szkolny : Szkolna Komisja Konkursowa wyłania jedną najlepszą pracę w każdej kategorii i zgłasza ją do etapu centralnego (do 31 marca 2014 r.)
Etap centralny: Jury ocenia nadesłane prace nagradzając po trzy w każdej kategorii.
Zostają również przyznane nagrody zespołowe dla 3 szkół w każdej kategorii wiekowej.
Informacja o wynikach oraz uroczystości wręczenia nagród zostanie przesłana do szkół uczestniczących w konkursie. Wszyscy nauczyciele i szkoły otrzymają certyfikaty uczestnictwa w konkursie.
Prace można przesyłać na adres: Dzieło Pomocy Ad Gentes ul. Byszewska 1, skr. Poczt. 112, 03-729 WARSZAWA 4
Konkurs odbywa się na 3 poziomach edukacyjnych:
a) pierwszy poziom edukacyjny – klasy I – IV szkoły podstawowej
b) drugi poziom edukacyjny – klasy IV-VI szkoły podstawowej
c) trzeci etap edukacyjny – gimnazjum
VII. Zadania uczestników:
1. Konkurs dla uczniów odbywa się w pięciu kategoriach:
a) literacka – (praca w dowolnej formie literackiej, np. wiersz, esej, opowiadanie, list, artykuł prasowy lub wywiad)
b) plastyczna – rysunek, grafika lub obraz nie przekraczający formatu A3 (29,7x42 cm).
c) muzyczna – utwór muzyczno-wokalny nagrany w formie dźwiękowej lub wizyjnej
d) charytatywna – trwające przez rok szkolny inicjatywy i działania uczniów mające na celu zaangażowanie społeczności lokalnej w akcję zbierania środków finansowych na budowę przedszkola w Kolwezi (Demokratyczna Republika Kongo).
2) Konkurs dla nauczycieli:
Scenariusz lekcji – w ramach różnych przedmiotów i ścieżek edukacyjnych projekt scenariusza zajęć lekcyjnych z uwzględnieniem tematu XIII edycji konkursu.
VIII. Korespondencja konkursowa oraz informacje:
a) Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.  lub www.adgentes.misje.pl
b) www.misje.pl lub www.adgentes.misje.pl
c) Tel. (22) 743-95-24; fax: (22) 793-95-27.